Three sports are currently in season: baseball, softball and basketball. Here are this week’s scheduled games in our area as updated on Maxpreps.com and each schools websites.

Basketball

Tuesday, Mar. 6:

Bay Springs vs South Delta at Jackson Coliseum (Boys-noon)

Hattiesburg vs Lafayette at Jackson Coliseum (Girls-4 pm)

West Jones vs Ridgeland (Girls- 5:30 pm)

Wednesday, Mar. 7:

Oak Grove vs Murrah at Jackson Coliseum (Girls-5:30 pm)

Baseball (Times are 7 pm unless noted otherwise)

Monday, Mar. 5:

Seminary at Richton

Jefferson Davis County at South Jones

FCAHS at West Jones

Tuesday, Mar. 6:

South Jones at Tylertown (6 pm)

Sylva Bay Academy vs East Rankin Academy (6:30 pm)

McLaurin at Raleigh (6:30 pm)

Stringer at Union

Enterprise at Taylorsville

Heidelberg at Clarkdale

East Marion at Mt. Olive

Collins at Perry Central

Mize at St. Joseph Catholic

Purvis at PCS (6 pm)

Jackson Academy at Sumrall (6:30 pm)

Sacred Heart at FCAHS

George County at Petal

Meridian at Oak Grove

North Forrest at St. Patrick

Thursday, Mar. 8

Mt. Olive at East Marion

Wayne Academy at Northeast Jones (2 pm)

East Rankin Academy at Sylva Bay Academy (6 pm)

Oak Forest Academy at Purvis (6:30 pm)

Hattiesburg at North Pike

Carver at Sumrall

Friday, Mar. 9:

Lamar Christian vs Northeast Jones (5 pm)

Raleigh at McLaurin (6:30 pm)

Union at Stringer

West Jones at Laurel

Quitman at Northeast Jones

Taylorsville at Enterprise

Wayne County at South Jones

Clarkdale at Heidelberg

St. Joseph at Mize

St. Andrews at Hattiesburg (6 pm)

Central Hinds Academy at Purvis (6:30 pm)

Petal at George County

Oak Grove at Meridian

Sacred Heart at Mount Olive

St. Patrick at North Forrest

Centreville Academy at Sumrall

Saturday, Mar 10:

Taylorville vs West Jones at NEJ Tournament (10 am)

Richton vs South Jones at NEJ Tournament (12:15 pm)

Hancock vs South Jones at NEJ Tournament (2:30 pm)

West Jones vs West Lauderdale at Stringer Tournament (4:30 pm)

Bay Springs at Leake County (5 pm)

Raleigh at Northeast Jones

McLaurin at Stringer

Heidelberg at West Lowndes

Lawrence County at Hattiesburg (11 am)

Mize at North Forrest (1 pm)

FCAHS at Pearl River Central (1 pm)

Petal at D’Iberville (2 pm)

Jefferson Davis County at Sacred Heart (2 pm)

Oak Grove vs Lawrence County at Hattiesburg (2:30 pm)

Lumberton at North Forrest (4 pm)

Oak Grove at Hattiesburg (5 pm)

Softball (Times are 6:30 pm unless noted otherwise)

Monday, Mar. 5:

Magee at Northeast Jones

North Pike at Purvis

St. Joseph at Mize

Greene County at Sumrall

FCAHS at Poplarville (7 pm)

Tuesday, Mar. 6:

Northeast Jones at Northeast Lauderdale (6 pm)

South Jones at Petal

Stringer at West Jones

Laurel at Meridian (6 pm)

Raleigh at Bay Springs (6 pm)

Wesson at Mize (6 pm)

Oak Grove at Taylorsville (7 pm)

Columbia at Sumrall (6:15 pm)

Lumberton at Sacred Heart (6:15 pm)

South Jones at Petal

McComb at Hattiesburg

Oak Grove at Taylorsville (7 pm)

Thursday, Mar. 8:

Mize at Tayloraville (6 pm)

Petal at West Jones

Northeast Lauderdale at Northeast Jones

Laurel at Stringer

Bay Springs at Meridian (6 pm)

Sacred Heart at Resurrection (6:15 pm)

Purvis at Columbia

Petal at West Jones

Richton at Hattiesburg

Friday, Mar. 9

Stringer at Mt. Olive (5 pm)

Laurel at Collins (Double Header)

Taylrosville at South Jones

Our Lady Academy at Sacred Heart (6:15 pm)

Saturday, Mar. 10:

West Jones at George County (9 am)

Mize vs Brookhaven at Lawrence County Tournament

Enterprise at Northeast Jones (2:30 pm)

Laurel at Ridgleland (Double Header)

FCAHS vs Enterprise at Northeast Jones (11:30 am)

Oak Grove at Picayune (2 pm)

Sumrall at Columbia (3 pm)