Two sports are currently in season: baseball and softball. Here are this week’s scheduled games in our area as updated on Maxpreps.com and each schools websites.

Baseball (Times are 7 pm unless noted otherwise)

Monday, Mar. 19

Seminary at Clinton

Sylva Bay Academy at Lamar Christian (3 pm)

Laurel at Heidelberg (4 pm)

Mount Olive at North Forrest

Sacred Heart at Resurrection

Tuesday, Mar. 20

Tylertown at Seminary

Raleigh at Magee (6:30 pm)

Pucket at Mize

Heidelberg at Enterprise

West Jones at Wayne County

Sylva Bay Academy at Lamar Christian

Northeast Jones at Newton County

South Jones at Laurel

Stringer at Clarkdale

Bay Springs at Taylorsville

Columbia Academy at PCS (6 pm)

Purvis at Sumrall (6:30 pm)

FCAHS at Lawrence County (6:30 pm)

Oak Grove at George County

Hattiesburg at Picayune

Petal at Meridian

Perry Central at North Forrest

St. Patrick at Sacred Heart

Thursday, Mar. 22

Laurel Christian at Sylva Bay Academy

Friday, Mar. 23

Seminary at Tylertown

Enterprise vs Heidelberg

Magee at Raleigh

Clarkdale at Stringer

Wayne County at West Jones

Newton County at Northeast Jones

Laurel at South Jones

Taylorsville at Bay Springs

Sumrall at Purvis (6:30 pm)

Lawrence County at FCAHS (6:30 pm)

Sacred Heart at PCS

George County at Oak Grove

Picayune at Hattiesburg

Meridian at Petal

North Forrest at Perry Central

Saturday, Mar. 24

Seminary at George County (1 pm)

Stringer at Mize (11 am)

West Jones at Columbia Academy (11 am)

Bay at Laurel (Noon)

Northeast Jones at Perry Central (1 pm)

South Jones at Greene County (1 pm)

Clarksdale at Raleigh at Forest Invitational (1:30 pm)

Stringer at Sylva Bay Academy (3 pm)

Newton at Bay Springs (3 pm)

Raleigh at Forest (4 pm)

Heidelberg at North Forrest (1 pm)

Sumrall at Brookhaven (1 pm)

Petal at Taylorsville (1 pm)

Oak Grove at Purvis (2 pm)

FCAHS at Stone (2 pm)

North Pike at Sacred Heart (3 pm)

PCS at Columbia Academy (Time TBA)

Softball (Times are 6:30 pm unless noted otherwise)

Monday, Mar. 19

Poplarville at Sumrall

Tuesday, Mar. 20

Magee at Seminary

Mount Olive at Stringer (5 pm)

Taylorsville at Bay Springs (6 pm)

West Jones at South Jones

Northeast Jones at West Lauderdale

Salem at Sacred Heart (6:15 pm)

Hattiesburg at North Pike

Petal at Perry Central

Greene County at Purvis

Oak Grove at St. Patrick (7 pm)

Thursday, Mar. 22

Columbia at Seminary

Sebastopol at Mount Olive

Enterprise at Taylorsville

Laurel at West Jones

Stringer at Sacred Heart

West Lauderdale at Northeast Jones

Hattiesburg at East Marion (6 pm)

Stringer at Sacred Heart

Petal at George County

Meridian at Oak Grove (7 pm)

Friday, Mar. 23

FCAHS at Northeast Jones (TBA)

Wayne County at Northeast Jones (TBA)

Mize at Stringer

Taylorsville at Raleigh

South Jones at Harrison Central

Oak Grove vs West Harrison at South Jones Tournament (6 pm)

Sacred Heart at Our Lady Academy (6:15 pm)

Purvis at Lawrence County

Oak Grove vs Greene County at South Jones Tournament (8 pm)

Saturday, Mar. 24

Enterprise at Seminary

Newton County vs West Jones at South Jones Tournament (1 pm)

Petal vs West Jones at South Jones Tournament (Time TBA)

Purvis vs Wesson and George County at South Jones Tournament (Time TBA)

Oak Grove vs Brookhaven and North Pike at South Jones Tournament (Time TBA)

Sumrall vs Wesson at South Jones Tournament (Time TBA)