Two sports are currently in season: baseball and softball. Here are this week’s scheduled games in our area as updated on Maxpreps.com and each schools websites.

Baseball (Times are 7 pm unless noted otherwise)

Tuesday, Apr. 3

Taylorsville at Heidelberg (4 pm)

Sylva Bay Academy at Newton County Academy (6 pm)

Raleigh at St. Andrews Episcopal (6:30 pm)

Clarkdale at Bay Springs

Northeast Lauderdale at Northeast Jones

Laurel at West Jones

Mount Olive at Stringer

South Jones at Wayne County

FCAHS at Sumrall (6:30 pm)

Poplarville at Purvis (6:30 pm)

Hattiesburg at Pearl River Central

George County at Petal

Meridian at Oak Grove

PCS at MRA

Lumberton at North Forrest

Sacred Heart at East Marion

Thursday, Apr. 5

Newton County Academy at Sylva Bay Academy

Germantown at Taylorsville

MRA at PCS doubleheader (4 pm, 6 pm)

Friday, Apr. 6

St. Andrews Episcopal at Raleigh

Stringer at Mount Olive (7 pm)

Bay Springs at Clarkdale

Heidelberg at Bay Springs

Northeast Jones at Northeast Lauderdale

West Jones at Laurel

Wayne County at South Jones

Sumrall at FCAHS (6:30 pm)

Purvis at Poplarville (6:30 pm)

Oak Grove at George County

Petal at Meridian

Picayune at Hattiesburg

East Marion at Sacred Heart

Saturday, Apr. 7

South Jones at Jeff Davis County

Laurel at Bay High (11:30 am)

Leake County at Stringer (noon)

Quitman at Bay Springs (1 pm)

D’Iberville at West Jones (1 pm)

Forest at Raleigh (1 pm)

Taylorsville at Petal (2 pm)

Sumrall at West Jones (11 am)

Resurrection Catholic at Laurel (2 pm)

Perry Central vs South Jones at Hattiesburg Tournament (2:30 pm)

Northeast Jones at Wayne Academy (4 pm)

Perry Central at Hattiesburg (12 pm)

North Forrest at Mize (1:30 pm)

Taylorsville at Petal (2 pm)

Richton at FCAHS (2 pm)

Sacred Heart at North Pike (3 pm)

Central Private at PCS (4 pm)

South Jones at Hattiesburg (5 pm)  

Purvis at Oak Grove (Time TBA)

Softball (Times are 6:30 pm unless noted otherwise)

Monday, Apr. 2

West Jones at Sumrall

Tuesday, Apr. 3

Bay Springs at Puckett

Leake County at Stringer (5 pm)

Brandon at Taylorsville (6:30 pm)

West Jones at Laurel

Northeast Jones at Richton

Columbia at FCAHS (6:15 pm)

Resurrection at Sacred Heart (6:15 pm)

Purvis at Sumrall

North Pike at Hattiesburg

Petal at Oak Grove (7 pm)

Thursday, Apr. 5

South Jones at Laurel (6 pm)

West Jones at Wayne County

Richton at Northeast Jones

Heidelberg at Bay Springs

Sacred Heart at Stringer

Petal at Meridian (6 pm)

Lawrence County at FCAHS (6 pm)

Salem at Sumrall (6:15 pm)

Poplarville at Purvis

Sacred Heart at Stringer

West Marion at Hattiesburg

George County at Oak Grove (7 pm)

Friday, Apr. 6

Northeast Jones at Northeast Lauderdale (6 pm)

Choctaw Central at Taylorsville

Petal at Brandon (6 pm)

Magee at Oak Grove (7 pm)

Saturday, Apr. 7

South Jones vs Gulfport at Seminary Tournament

Taylorsville vs Wayne County at Seminary Tournament

Gulfport vs Taylorsville at Seminary Tournament

West Jones at Seminary

Northeast Jones vs West Jones at Seminary Tournament

Wesson at FCAHS (1 pm)